Styly hraní

Na DRAO funguje hra několika způsoby – předně volným hraním, ve výpravách (questech) a v miniquestech. Dodatečně pro starší hráče existují ještě mise a takzvané minimise. Všechny způsoby jsou propojeny a hrajete je s tou samou postavou; každý druh hraní ovlivňuje v menší či větší míře dění v Alagaësii. Účastnit se můžete toho druhu hraní, které vám vyhovuje, nebo můžete hrát všechny (navzájem se nekryjí – po skončení questu můžete hrát zase na Vroengardu a poté plynule přejít na miniquest, apod.).
Popsat takto jednotlivé herní možnosti je náročné, ale nebojte se, po zorientování na fóru vám již bude vše naprosto jasné, případně vám poradí některý ze starších hráčů.

Volná hra

Volná hra se odehrává v prostředí Vroengardu a Dračích hor. Hra zde není nijak korigována Vypravěčem a je zcela v režii hráčů, vyjma občasných „zásahů shůry“. Je nepsaným pravidlem, že ačkoliv příběh si zde tvoří hráči, nikdy se tu neobjevuje nějaká významná příběhová linie typu „přiletí nějaký ošklivák a zaútočí“, Vroengard je domovem jezdců a proto se zde řeší běžné věci – seznamování postav jezdců, trénink dovedností, čekání na dračí vejce, vyjížďky, hospodské zátahy, romantická rande u jezírek… Zkrátka vše, na co není čas v questech a miniquestech. Řeší se zde prostě soukromý život a vývoj jednotlivých postav, stejně tak je zde i čas na vyřešení nejrůznějších „mezilidských vztahů“ a interních strastí a radostí řádů.
Děj se line v podstatě nekonečně, čas se zde řídí podle informací o počasí.

Miniquest

Miniquest je hra, kdy je příběh předem daný (resp. linie příběhu jsou načrtnuty – jde o obdobu herních „jeskyní“), má dějovou linii a je řízen aktuálním PJem (pánem jeskyně – pověřeným adminem či hráčem, který udává, co se děje, jaký je příběh, okolí, NPC postavy a podobně).
Miniquesty mají příběh, tedy nejdou do nekonečna jako ostatní herní sekce, které si žijí každý den nonstop – jakmile se dohraje miniquestový příběh, téma končí a uzamyká se a postavy se vrací do běžného herního života. Do miniquestu je třeba se vedoucímu nahlásit nahlásit před jeho začátkem – pak se počet postav uzavře a teprve se začne hrát.
Miniquesty jsou určeny především pro nováčky, kteří ještě nesmí do velkých questů. Chápeme, že trávit dlouhou dobu nuděním se okolo chrámu, kdy je jedinou náplní vaší práce komunikace s ostatními, prostě není nic extra.
Tím, že budete hrát miniquesty, se rapidně zvýší vaše šance na získání dráčete. V Chrámu není mnohdy důvod, proč psát (= nic se neděje, vaše postava není zrovna potřeba), ale v miniquestu celý děj závisí na tom, aby všichni hráči odehráli svou odpověď na aktuální dění udávané adminem, čili vaše odpověď je naprosto rozhodující.
Na miniquestu může vaše postava získat zajímavé zkušenosti, předměty (jako je možné získat na velkých questech například meče Jezdců). Pro hráče, kteří si chtějí pořádně zahrát nějaký quest, jsou tu MQ, naopak pro ty, kteří nemůžou často psát (např. objeví se a pak zase odejdou, protože se jim nechce zrovna hrát a ví, že děj není zrovna závislý na jejich přítomnosti), nad hraním nechtějí moc přemýšlet a raději hrají ležérním způsobem, je tu běžné hraní v sekcích Vroengardu (popř. mise v případě delší absence). Samozřejmě je tu zlatý střed a to účastnění se obou záležitostí.
Z questů si postava (podle kvality hraní) většinou odnese nové dovednosti a někdy také cenné předměty, v nebezpečných situacích ale může být i trvale zraněna. Vypravěčem a tvůrcem questu se může stát každý hráč po domluvě s vedením.

Jelikož docházelo k tomu, že někdo se nahlásil do vícero MQ naráz a pak odpadl, v nynější době platí jakési pravidlo, že můžete vést/hrát jenom v jednom MQ a do dalšího jít teprve, až bude dohráno, popř. pokud se jiný MQ nezaplní jinými hráči, kteří v jiném nehrají a tudíž mají přednost.

Výprava

Výprava (neboli quest) má v sobě něco z obou dvou výše zmíněných stylů hraní. Nejjednodušeji ji můžeme popsat tak, že ji připodobníme k dětské hře „povídám, povídám pohádku“, kdy každý z účastníků řekne kousek příběhu, někdo jiný ho doplní a tak to jde pořád dokola.
Questy mívají nejdelší dobu trvání a účastnit by se jich měli jen ti hráči, kteří vědí, že mají dostatek času, protože quest se může táhnout delší dobu a stále vyžaduje relativně časté psaní příspěvků od zúčastněných hráčů.
Dějová linka je v něm načrtnuta zakladatelem questu, ale ten ho (až na drobné výjimky) už potom neřídí, děj tvoří sami hráči. Questy se často zabývají záležitostmi, které ovlivňují běh celé Alagaësie, a proto se po jejich návratu (= po ukončení výpravy) obvykle alespoň lehce změní politická nebo ekonomická situace ve hře.
Hrají se, stejně jako miniquesty, pouze v jednom tématu. Hráči účastnící se questů nebo miniquestů nesmí zároveň hrát ve volné hře.

Mise & minimise

Tyto dva styly hraní vás určitě nemusejí zajímat, pokud jste tu noví, využití najdou až u starších hráčů, kteří jsou už delší dobu Dračím jezdci.

MISE jsou určeny pro ty, kteří se potýkají s dlouhodobější neaktivitou a volnou hru nestíhají, přesto však nechtějí nechat svou postavu zakrnět. Na misi můžete letět sami, nebo s někým, kdo má podobně omezené časové možnosti, ale určitě nedoporučujeme skupiny větší než tři hráči... Průběh mise je zcela na vás, ale s jejím přibližným nástinem i výsledky musí být vedení předem srozuměno a souhlasit.
Po schválení stačí misi jednoduše založit na příslušném místě a do tématu zkrátka psát tak, jak vám dovolí čas. Příběh si vedete sami. Pamatujte na to, že dokud jste na misi, nesmíte být zároveň ve volné hře! Mise jsou tu pro ty, kdo právě volnou hru nestíhají (jinak nemá polopaticky smysl, abyste se jich účastnili).
Za misi lze získat nějaké dovednostní body, na rozdíl od případu, že se hráč vrátí po dlouhé neaktivitě a nehrál nic (žádné body si „jen tak“ připsat nesmí), ovšem v žádném případě neslouží mise k „nahrabávání“ bodů. Žádné extrémní naskillení si rozhodně neslibujte, nikdy to nebude víc, než byste získali běžnou aktivitou ve hře za tutéž dobu (tj. za dva měsíce rozhodně nebudete najednou mistry šermu, když jiný hráč aktivní ve volné hře se tomu věnoval ve hře půrok).

MINIMISE jsou jakési úkoly zadávané výhradně Jezdcům. Mohou to být maličkosti, od všedních problémů obyvatel až k žádostem o doprovod a ochranu karavany. Tyto úkoly vypisuje vedení na „nástěnce“ v prostoru Bašty a vždy se k jeho splnění může přihlásit menší skupinka (do tří Jezdců) - jsou časově omezené, ale nevede je PJ.
Jinými slovy, je dán nějaký cíl a je jenom na vás, jakými prostředky se k jeho vyplnění dostanete (je to tedy velice podobné volné hře). Pokud se po uplynutí jistého času (např. máte-li měsíc k vyléčení starého sedláka) budete stále ještě plácat v polovině cesty, sedlák vám jednoduše umře, úkol jste nesplnili, a jelikož byl sedlák ve vesnici oblíbený, jeho smrt vám vesničané budou klást za vinu. Právě jste způsobili, že jste v jejich očích o něco méně legendárními ochránci, a reputace Dračích jezdců je kvůli vám vážně ohrožena... Nebo naopak vážnost Jezdců natolik pozvednete, že budete známí v širém kraji a budou se o vás zpívat písně!
Toliko k průběhu minimisí. Můžou se odehrávat na ostrově i na pevnině a jediný okamžik, kdy by do nich mohl zasáhnout Posel, je po uplynutí časového limitu, do něhož se hra musí odehrát a ukončit, aby vyvodil důsledky - a to jak ty pozitivní, tak ty negativní.
Z misí mohou vyplynout menší neohlášené odměny, ovšem nikdy dovednostní body. Stejně jako u misí, ani při minimisích nesmíte zároveň figurovat ve volné hře, dokud není minimise dokončena!
Není příliš vhodné, aby na minimise létal neustále tentýž hráč, a tak není minimise automaticky svěřena první skupince, která se o ni přihlásí.